CMV-160-MP
| Rodzaj ruchu: | Obrotowy |
| Moment obrotowy: | 2 Nm |
| Napięcie zasilania: | 24 V |
| Sterowanie: | Hybrydowe (z komunikacją/analogowe) |
| Czas ruchu: | 50...79 s |
| Połączenie elektryczne: | Kabel |
Kompletny regulator VAV do wentylacji mieszkań
Urządzenie CMV-..-MP to zintegrowany regulator VAV, wyposażony w przepustnicę oraz czujnik prędkości powietrza. Został zaprojektowany do zastosowań w systemach kontrolowanej wentylacji mieszkań, gdzie zapewnia niezależną od ciśnienia regulację przepływu powietrza w okrągłych kanałach wentylacyjnych.
Zastosowanie i zasada działania
Głównym zadaniem regulatora jest precyzyjna kontrola objętości przepływającego powietrza, co pozwala na stworzenie energooszczędnych i komfortowych warunków w pomieszczeniach. Zintegrowany czujnik termoanemometryczny jest w stanie dokładnie mierzyć nawet minimalne prędkości powietrza, co jest kluczowe dla optymalizacji pracy całego systemu wentylacji. Siłownik jest identyczny dla wszystkich rozmiarów montażowych, co ułatwia standaryzację.
Kluczowe cechy produktu:
- Precyzyjny pomiar prędkości powietrza w zakresie od 0.3 do 7 m/s.
- Możliwość sterowania za pomocą sygnału DC 0/2…10 V lub poprzez magistralę MP-Bus.
- Sygnał zwrotny informujący o aktualnej objętości przepływu lub pozycji przepustnicy (DC 0/2…10 V).
- Zintegrowany czujnik temperatury do pomiaru temperatury powietrza w kanale (odczyt przez MP-Bus).
- Możliwość podłączenia dodatkowych czujników aktywnych lub przełączników.
- Łatwa diagnostyka i konfiguracja przy użyciu narzędzi serwisowych Belimo PC-Tool lub ZTH.
Tryby pracy regulatora
Tryb VAV – Zmienny przepływ powietrza (min … max)
Ten tryb umożliwia płynną, energooszczędną wentylację dostosowaną do aktualnych potrzeb poszczególnych pomieszczeń lub stref. Wartość zadana przepływu jest regulowana liniowo za pomocą modulowanego sygnału sterującego, np. z regulatora temperatury w pomieszczeniu, systemu DDC lub magistrali.
Tryb CAV – Stały przepływ powietrza
Przeznaczony do zastosowań wymagających stałego, zdefiniowanego przepływu. Działa w trybie skokowym, umożliwiając wybór jednego z predefiniowanych stanów za pomocą zewnętrznego przełącznika: ZAMKNIĘTY / min / mid / max / OTWARTY.
Integracja z systemami automatyki (MP-Bus)
Dzięki komunikacji przez magistralę MP-Bus, do ośmiu urządzeń Belimo (regulatory VAV, siłowniki przepustnic, siłowniki zaworów) może być połączonych razem i zintegrowanych z nadrzędnymi systemami, takimi jak:
- Systemy DDC ze zintegrowanym interfejsem MP.
- Systemy optymalizacji pracy wentylatorów (Fan Optimiser).
- Systemy LONWORKS®, KNX, Modbus RTU, BACnet poprzez odpowiednie bramki.
Dodatkowo, magistrala MP-Bus umożliwia włączenie do systemu sygnału z zewnętrznego czujnika aktywnego (np. wilgotności) lub przełącznika (np. kontaktu okiennego).
Montaż i konserwacja
Regulator jest fabrycznie montowany i kalibrowany przez producenta jednostki wentylacyjnej (OEM). Do podłączenia służy prefabrykowany kabel. Należy zwrócić uwagę na prawidłowy kierunek przepływu powietrza, oznaczony na urządzeniu, aby zapewnić poprawne działanie czujnika. Urządzenie jest w zasadzie bezobsługowe, zaleca się jedynie okresową kontrolę wzrokową i sprawdzanie poprawności działania.
| Przegląd typów | |
|---|---|
| Wewnętrzna średnica kanału (DN): | 100 mm (CMV-100-MP), 125 mm (CMV-125-MP), 150 mm (CMV-150-MP), 160 mm (CMV-160-MP) |
| Szczelność powietrzna (zgodnie z EN 1751): | Klasa 3 (CMV-100-MP), Klasa 2 (CMV-125-MP, CMV-150-MP, CMV-160-MP) |
| Waga: | Ok. 0.250 kg (CMV-100-MP), Ok. 0.260 kg (CMV-125-MP), Ok. 0.285 kg (CMV-150-MP), Ok. 0.290 kg (CMV-160-MP) |
| Obciążenie ogniowe: | 5.4 MJ (CMV-100-MP), 5.7 MJ (CMV-125-MP), 6.5 MJ (CMV-150-MP), 6.6 MJ (CMV-160-MP) |
| Dane elektryczne | |
| Napięcie nominalne: | AC 24 V, 50/60 Hz / DC 24 V |
| Zakres pracy: | AC/DC 19.2 … 28.8 V |
| Pobór mocy - praca: | 1.5 W |
| Pobór mocy - pozycja spoczynkowa: | 1 W |
| Pobór mocy - wymiarowanie: | 2.5 VA |
| Połączenie: | Kabel 1 m, 4 x 0.34 mm² |
| Zintegrowane czujniki | |
| Typ: | Termo-anemometr |
| Prędkość powietrza: | 0.3 … 7 m/s |
| Dokładność prędkości powietrza: | ± (0.1 m/s + 10% wymaganej objętości powietrza) |
| Czujnik temperatury: | Do pomiaru temperatury powietrza w kanale (odczyt przez MP-Bus) |
| Dokładność czujnika temperatury: | ± 0.3 K (przy 25°C i wystarczającym przepływie) |
| Siłownik | |
| Moment obrotowy: | Min. 2 Nm przy napięciu nominalnym |
| Synchronizacja: | Po każdej przerwie w zasilaniu |
| Ręczna regulacja: | Rozsprzęglenie przekładni magnesem |
| Poziom mocy akustycznej siłownika: | max. 35 dB(A) |
| Kąt obrotu: | 70° (ograniczony elektronicznie) |
| Czas działania: | 1°/s |
| Przepustnica | |
| Statyczne ciśnienie różnicowe przez przepustnicę: | max. 1000 Pa |
| Wartości nastaw | |
| Vnom: | Ustawienie specyficzne dla OEM (3 / 5 / 7 m/s) |
| Vmax: | 20 … 100% Vnom |
| Vmin: | 0 … 100% Vnom |
| Vmid: | Pomiędzy Vmin … Vmax |
| Współczynnik regulacji na miejscu: | Zakres ustawień: 0.7 … 1.3 |
| Kompensacja wysokości: | Zakres: 0 … 3000 m n.p.m. |
| Sterowanie analogowe | |
| Tryb VAV dla wejścia wartości zadanej Y: | – DC 2 … 10 V / (4 … 20 mA z 500 Ω) – DC 0 … 10 V / (0 … 20 mA z 500 Ω) |
| Impedancja wejściowa: | min. 100 kOhm |
| Sygnał wartości rzeczywistej U5: | – DC 0/2 … 10 V (max. 1 mA) – Regulowany: Przepływ objętościowy / pozycja przepustnicy (zależnie od trybu) |
| Tryby pracy CAV (stały przepływ objętościowy): | ZAMKNIĘTY / Vmin / Vmid* / Vmax / OTWARTY* (*tylko z zasilaniem AC 24 V) |
| Funkcje MP-Bus | |
| Adresowanie w trybie magistrali: | MP1 … 8 (16) (praca analogowa: PP) |
| Sterownik DDC: | Sterowniki DDC / programowalne sterowniki ze zintegrowanym interfejsem MP-Bus |
| Fan Optimiser (sterowanie wentylatorem): | Z BELIMO Fan Optimiser COU24-A-MP lub sterownikiem DDC |
| Integracja czujników: | – Czujniki aktywne (0 … 10 V) – Sygnał 2-punktowy (zdolność przełączania 0.5 mA przy 24V) |
| Bezpieczeństwo | |
| Klasa ochrony: | III Bezpieczne bardzo niskie napięcie |
| Stopień ochrony: | IP00 |
| EMC: | CE zgodnie z 2004/108/EU |
| Certyfikacja: | – Certyfikowany zgodnie z IEC/EN 60730-1 i IEC/EN 60730-2-14 – Złożono wniosek o zatwierdzenie UL |
| Klasa palności - łopatka przepustnicy: | UL 94 HB |
| Klasa palności - siłownik: | UL 94 V-0 |
| Grupa zachowania w ogniu - łopatka przepustnicy: | RF3 (CH) |
| Grupa zachowania w ogniu - siłownik: | RF2 (CH) |
| Tryb pracy: | Typ 1 |
| Znamionowe napięcie udarowe: | 0.8 kV |
| Zanieczyszczenie środowiska: | 2 |
| Temperatura otoczenia: | 0 … 50°C |
| Temperatura nieoperacyjna: | −40 ... 80°C |
| Wilgotność otoczenia: | max. 95 % r.h., bez kondensacji |
| Konserwacja: | Bezobsługowe |
| Nominalny przepływ objętościowy (Vnom) | |
| CMV-100-MP: | 85 m³/h (przy 3 m/s), 141 m³/h (przy 5 m/s), 198 m³/h (przy 7 m/s) |
| CMV-125-MP: | 133 m³/h (przy 3 m/s), 221 m³/h (przy 5 m/s), 309 m³/h (przy 7 m/s) |
| CMV-150-MP: | 191 m³/h (przy 3 m/s), 318 m³/h (przy 5 m/s), 445 m³/h (przy 7 m/s) |
| CMV-160-MP: | 217 m³/h (przy 3 m/s), 362 m³/h (przy 5 m/s), 507 m³/h (przy 7 m/s) |
| Wymiary | |
| CMV-100-MP (A, B, C): | 78 mm, 224 mm, 108 mm |
| CMV-125-MP (A, B, C): | 90 mm, 238 mm, 135 mm |
| CMV-150-MP (A, B, C): | 105 mm, 251 mm, 162 mm |
| CMV-160-MP (A, B, C): | 105 mm, 256 mm, 175 mm |