NR24A-MOD
| Rodzaj ruchu: | Obrotowe |
| Funkcja bezpieczeństwa: | Bez funkcji bezpieczeństwa |
| Moment obrotowy Nm: | 10 Nm |
| Napięcie AC/DC: | 24 V |
| Rodzaj sterowania: | Hybrydowe (z komunikacją/analogowe) |
| Czas ruchu: | regulowane |
| Połączenie elektryczne: | Kabel |
| Kategoria ochronna: | IP54 |
Siłownik obrotowy do zaworów kulowych z interfejsem komunikacyjnym
Siłownik obrotowy zaprojektowany do sterowania zaworami kulowymi w stacjonarnych instalacjach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (HVAC). Urządzenie charakteryzuje się momentem obrotowym silnika na poziomie 10 Nm i jest zasilane napięciem AC/DC 24 V. Umożliwia sterowanie analogowe oraz poprzez nowoczesne interfejsy komunikacyjne, również w trybie hybrydowym.
Wszechstronna komunikacja i sterowanie
Zintegrowany interfejs komunikacyjny pozwala na pracę w sieciach opartych na protokołach BACnet MS/TP, Modbus RTU oraz MP-Bus. Siłownik odbiera cyfrowe sygnały z systemu nadrzędnego i wysyła informacje o swoim aktualnym stanie, zapewniając pełną kontrolę nad instalacją. Możliwa jest również praca w trybie hybrydowym, gdzie sterowanie odbywa się za pomocą konwencjonalnego sygnału analogowego, a informacja zwrotna o położeniu jest odczytywana cyfrowo.
Przetwarzanie sygnałów i możliwość konfiguracji
Siłownik umożliwia bezpośrednie podłączenie czujników pasywnych, aktywnych lub zestyków. Sygnał z czujnika jest przetwarzany na postać cyfrową i może być przesyłany za pośrednictwem szyny komunikacyjnej, co upraszcza architekturę systemu automatyki. Chociaż ustawienia fabryczne są zoptymalizowane pod kątem typowych zastosowań, indywidualne parametry siłownika można łatwo modyfikować za pomocą aplikacji Belimo Assistant 2.
Kluczowe cechy produktu
- Prosty montaż bezpośredni: Montaż na zaworze kulowym odbywa się za pomocą jednej centralnej śruby. Położenie siłownika można regulować skokowo co 90°.
- Ręczne przestawianie: Wbudowany przycisk pozwala na ręczne ustawienie pozycji zaworu. Przekładnia jest wysprzęglona na czas wciśnięcia przycisku, z opcją jego zablokowania.
- Regulowany kąt obrotu: Kąt pracy siłownika można precyzyjnie ustawić za pomocą ograniczników mechanicznych.
- Wysoka niezawodność: Siłownik posiada zabezpieczenie przed przeciążeniem i nie wymaga stosowania wyłączników krańcowych, ponieważ zatrzymuje się automatycznie po osiągnięciu ustawionego ogranicznika.
- Automatyczne dopasowanie: Podczas pierwszego uruchomienia siłownik automatycznie aktywuje funkcję adaptacji, aby dopasować swój zakres roboczy do mechanicznych położeń krańcowych zaworu. Proces ten zapewnia precyzyjną pracę i prawidłową sygnalizację zwrotną.
| Dane elektryczne | |
|---|---|
| Napięcie znamionowe | AC/DC 24 V |
| Częstotliwość napięcia znamionowego | 50/60 Hz |
| Zakres roboczy | AC 19.2...28.8 V / DC 21.6...28.8 V |
| Pobór mocy - praca | 3.5 W |
| Pobór mocy w stanie spoczynku | 1.2 W |
| Moc znamionowa | 6 VA |
| Przyłącze zasilania / sterowania | Kabel 1 m, 6x 0.75 mm² |
| Komunikacja po szynie danych | |
| Sterowanie oraz interfejs komunikacyjny | BACnet MS/TP, Modbus RTU (ustawienie fabryczne), MP-Bus |
| Liczba węzłów | BACnet / Modbus patrz opis interfejsu, MP-Bus maks. 8 |
| Dane funkcjonalne | |
| Moment obrotowy - silnik | 10 Nm |
| Zakres roboczy Y | 2...10 V |
| Regulowany zakres roboczy Y | 0.5...10 V |
| Sygnał sprzężenia zwrotnego U | 2...10 V |
| Uwaga dotycząca napięcia pomiarowego U | Maks. 1 mA |
| Regulowany sygnał sprzężenia zwrotnego U | Punkt początkowy 0.5...8 V, Punkt końcowy 2...10 V |
| Tolerancja pozycjonowania | ±5% |
| Ręczne przestawianie | przyciskiem, z możliwością blokady |
| Czas ruchu - silnik | 90 s / 90° |
| Regulowany czas ruchu | 45...170 s |
| Poziom mocy akustycznej – silnik | 45 dB(A) |
| Dopasowanie zakresu położeń | ręcznie (automatycznie po pierwszym uruchomieniu) |
| Różne dopasowania zakresu położeń | Dopasowanie po włączeniu, Dopasowanie po naciśnięciu przycisku przestawiania ręcznego |
| Przestawianie, sterowane poprzez Modbus | MAX (maximum position) = 100%, MIN (minimum position) = 0%, ZS (intermediate position) = 50% |
| Regulowane sterowanie ręczne | MAX = (MIN + 33%)...100%, MIN = 0%...(MAX – 33%), ZS = MIN...MAX |
| Wskaźnik położenia | Mechaniczny, podłączany |
| Dane dotyczące bezpieczeństwa | |
| Klasa ochronności IEC/EN | III, Napięcie bezpieczne - niskie (SELV) |
| Źródło zasilania UL | Class 2 Supply |
| Kategoria ochronna obudowy IEC/EN | IP54 |
| Stopień ochrony NEMA/UL | NEMA 2 |
| Obudowa | UL Enclosure Type 2 |
| Kompatybilność elektromagnetyczna | Oznakowanie CE zgodnie z 2014/30/WE |
| Certyfikat IEC/EN | IEC/EN 60730-1 oraz IEC/EN 60730-2-14 |
| UL Approval | cULus wg UL60730-1A, UL 60730-2-14 oraz CAN/CSA E60730-1, Oznaczenie UL na siłowniku zależy od miejsca produkcji, urządzenie w każdym przypadku jest zgodne ze standardem UL |
| Rodzaj czynności | Type 1 |
| Odporność na impulsy napięciowe - zasilanie / sterowanie | 0.8 kV |
| Stopień zanieczyszczenia | 3 |
| Wilgotność otoczenia | Maks. 95% wilgotność wzgl., brak kondesacji |
| Temperatura otoczenia | -30...50°C [-22...122°F] |
| Temperatura przechowywania | -40...80°C [-40...176°F] |
| Kategoria dokumentu | bezobsługowy |
| Masa | |
| Masa | 0.85 kg |