R413
| Korpus: | 2-drogowy |
| Zakres Kvs: | 3.1...6.5 Kvs |
| Wielkość zaworu (mm): | 15 mm |
| Rodzaj sterowania: | Analogowe |
| Zakres przepływu m³/h: | 2.4...6.49 m³/h |
| Tryb pracy zaworu: | Analogowe |
Dwudrogowy zawór z kryzą regulacyjną i gwintem zewnętrznym
Prezentowany zawór 2-drogowy został zaprojektowany z myślą o precyzyjnej, analogowej regulacji przepływu wody. Doskonale sprawdza się w obiegach central wentylacyjnych oraz instalacjach grzewczych, zarówno w systemach o obiegu otwartym, jak i zamkniętym. Jego konstrukcja gwarantuje pełną szczelność, uniemożliwiając przepuszczanie pęcherzyków powietrza.
Zastosowanie i warunki pracy
Zawór jest przystosowany do pracy w instalacjach wodnych, w których czynnikiem jest woda lub jej mieszanina z glikolem (maksymalna zawartość glikolu do 50%). Może pracować w szerokim zakresie temperatur medium, od -10°C do 100°C. Przeznaczony jest do stosowania w stacjonarnych systemach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (HVAC).
Charakterystyka i sposób działania
Dzięki zastosowaniu specjalnej kryzy regulacyjnej, zawór posiada stałoprocentową charakterystykę przepływu, która została zoptymalizowana w początkowym zakresie otwarcia. Sterowanie zaworem odbywa się za pomocą siłownika obrotowego, który na podstawie sygnału sterującego (ciągłego lub 3-punktowego) precyzyjnie pozycjonuje kulę zaworu. Otwarcie następuje przy obrocie wrzeciona w lewo, a zamknięcie – w prawo. Produkt cechuje się najwyższą klasą szczelności A zgodnie z normą EN 12266-1.
Budowa i materiały
- Korpus zaworu: mosiądz niklowany
- Element zamykający: stal nierdzewna
- Oś: stal nierdzewna
- Uszczelnienie osi: pierścień samouszczelniający (o-ring) z EPDM
- Gniazdo: pierścień samouszczelniający (o-ring) Viton, PTFE
- Kryza regulacyjna: ETFE
Wskazówki montażowe i eksploatacyjne
Zawór jest urządzeniem bezobsługowym. Podczas instalacji należy zwrócić uwagę na kierunek przepływu oznaczony strzałką na korpusie. Montaż jest możliwy w pozycji od pionowej do poziomej (w odniesieniu do osi wrzeciona). Należy unikać montażu zaworu w pozycji wiszącej (z wrzecionem skierowanym w dół). W celu zapewnienia prawidłowej pracy i ochrony przed zanieczyszczeniami stałymi, zalecane jest stosowanie odpowiedniego filtra w instalacji.
| Przegląd typów | |
|---|---|
| DN: | 15-50 |
| G: | 1" - 2 3/4" |
| Kvs: | 0.63 - 40 m³/h |
| PN: | 25-40 |
| n(gl): | 3.2 |
| Sv min.: | 50-100 |
| Dane techniczne | |
| Czynnik: | Woda, woda z dodatkiem maks. 50% obj. glikolu. |
| Temperatura czynnika: | -10...100°C [14...212°F] |
| Temperatura czynnika, wskazówka: | Przy temperaturze czynnika wynoszącej -10...2°C zaleca się przedłużenie szyjki zaworu. Dopuszczalna temperatura czynnika może być ograniczona w zależności od typu siłownika. Ograniczenia można znaleźć w odpowiednich kartach katalogowych siłowników. |
| Ciśnienie zamknięcia ∆ps: | 1400 kPa |
| Różnica ciśnień ∆pmax: | 200 kPa |
| Charakterystyka przepływu: | stałoprocentowa (VDI/VDE 2173), zoptymalizowana w zakresie otwarcia |
| Dopuszczalne przecieki: | nieprzepuszczający pęcherzyków powietrza, klasa szczelności A (EN 12266-1) |
| Kąt obrotu: | 90° |
| Uwaga dotycząca kąta obrotu: | Zakres roboczy 15...90° |
| Przyłącze rurowe: | Gwint zewnętrzny wg. ISO 228-1 |
| Pozycja montażu: | pionowa do poziomej (względem wrzeciona) |
| Kategoria dokumentu: | bezobsługowy |
| Materiały | |
| Korpus zaworu: | korpus z mosiądzu niklowanego |
| Wykończenie korpusu: | niklowany |
| Element zamykający: | Stal nierdzewna |
| Oś: | Stal nierdzewna |
| Uszczelnienie osi: | Pierścień samouszczelniający (o-ring) z EPDM |
| Gniazdo: | Pierścień samouszczelniający (o-ring) Viton, PTFE |
| Kryza regulacyjna: | ETFE |