AVK24A-MP-TPC
| Rodzaj ruchu: | Liniowy |
| Napięcie zasilania: | 24 V |
| Sterowanie: | Hybrydowe (z komunikacją/analogowe) |
| Czas ruchu: | regulowane |
| Przyłącze mechaniczne: | Zacisk uniwersalny |
| Połączenie elektryczne: | Kabel |
| Kategoria ochronna: | IP54 |
Siłownik AVK24A-MP-TPC do zaworów grzybkowych
Siłownik AVK24A-MP-TPC jest przeznaczony do montażu na 2-drogowych oraz 3-drogowych zaworach grzybkowych. Urządzenie wyposażone jest w funkcję bezpieczeństwa oraz interfejs komunikacyjny. Charakteryzuje się siłą przesuwu 2000 N i skokiem o długości 32 mm. Zasilane jest napięciem znamionowym AC/DC 24 V i oferuje sterowanie analogowe 2...10 V, a także możliwość komunikacji za pośrednictwem magistrali Belimo MP-Bus.
Cechy i funkcje produktu
Tryby pracy
Siłownik może działać w dwóch trybach. W trybie konwencjonalnym jest sterowany za pomocą standardowego sygnału DC 0...10 V. W tym czasie wbudowane kondensatory są ładowane, aby w przypadku przerwy w zasilaniu siłownik mógł przemieścić zawór do ustalonego położenia bezpiecznego. W trybie pracy z szyną MP-Bus, siłownik odbiera cyfrowe sygnały z nadrzędnego regulatora, a zacisk U służy jako interfejs komunikacyjny.
Funkcja bezpieczeństwa i zasilanie
Dzięki wbudowanym kondensatorom, siłownik zapewnia niezawodną pracę nawet w przypadku zaniku zasilania. Wymagają one wstępnego naładowania, którego czas zależy od długości przerwy w zasilaniu. Urządzenie posiada funkcję czasu podtrzymywania zasilania (PF), fabrycznie ustawioną na 2 sekundy (z możliwością regulacji do 10 s), która zapobiega natychmiastowemu przejściu w pozycję bezpieczną podczas krótkotrwałych zaników napięcia. Położenie bezpieczne (POP) można łatwo ustawić za pomocą pokrętła w zakresie 0-100% skoku.
Elastyczność i konfiguracja
Urządzenie oferuje zaawansowane możliwości konfiguracyjne. Umożliwia przetwarzanie sygnałów z podłączonych czujników (pasywnych, aktywnych lub zestyków), działając jako przetwornik analogowo-cyfrowy dla systemu nadrzędnego. Chociaż fabryczne ustawienia są odpowiednie dla większości zastosowań, indywidualne parametry można modyfikować przy użyciu aplikacji Belimo Assistant 2.
Montaż i obsługa
- Prosty montaż: Instalacja bezpośrednio na zaworze jest szybka i łatwa dzięki zastosowaniu profilowanego zacisku. Siłownik można swobodnie obracać na szyjce zaworu o 360°.
- Przestawianie ręczne: Możliwość ręcznej obsługi jest dostępna po naciśnięciu przycisku, który tymczasowo wysprzęgla przekładnię.
- Wysoka niezawodność: Siłownik jest zabezpieczony przed przeciążeniem i nie wymaga wyłączników krańcowych, ponieważ zatrzymuje się automatycznie po osiągnięciu ogranicznika.
- Automatyczna adaptacja: Po pierwszym uruchomieniu siłownik automatycznie dostosowuje swój zakres pracy do mechanicznych położeń krańcowych zaworu.
- Wskaźnik położenia: Aktualna pozycja zaworu jest w czytelny sposób wskazywana przez mechaniczny wskaźnik na konsoli.
| Dane elektryczne | |
|---|---|
| Napięcie znamionowe: | AC/DC 24 V |
| Częstotliwość napięcia znamionowego: | 50/60 Hz |
| Zakres roboczy: | AC 19.2...28.8 V / DC 21.6...28.8 V |
| Pobór mocy - praca: | 5W |
| Pobór mocy w stanie spoczynku: | 2W |
| Moc znamionowa: | 9.5 VA |
| Przyłącze zasilania / sterowania: | Zaciski z kablem 1 m, 4x 0.75 mm², Zacisk 4 mm² |
| Praca równoległa: | Tak (sprawdzić dane eksploatacyjne) |
| Komunikacja po szynie danych | |
| Sterowanie oraz interfejs komunikacyjny: | MP-Bus |
| Liczba węzłów: | MP-Bus maks. 8 |
| Dane funkcjonalne | |
| Siła przesuwu - silnik: | 2000 N |
| Zakres roboczy Y: | 2...10 V |
| Impedancja wejściowa: | 100 kΩ |
| Regulowany zakres roboczy Y: | Punkt początkowy 0.5...30 V Punkt końcowy 2.5...32 V |
| Opcjonalne tryby pracy: | Zamknij/Otwórz 3--punktowy (tylko zasilanie AC) analogowe (DC 0...32 V) |
| Sygnał sprzężenia zwrotnego U: | 2...10 V |
| Uwaga dotycząca napięcia pomiarowego U: | Maks. 0,5 mA |
| Regulowany sygnał sprzężenia zwrotnego U: | Punkt początkowy 0.5...8 V Punkt końcowy 2.5...10 V |
| Ustawianie pozycji bezpiecznej: | Trzpień 0...100%, regulowany (pokrętło POP) |
| Czas podtrzymywania zasilania (PF): | 2 s |
| Regulowany czas podtrzymywania zasilania (PF): | 0...10 s |
| Tolerancja pozycjonowania: | ±5% |
| Ręczne przestawianie: | przy użyciu przycisku |
| Skok: | 32 mm |
| Czas ruchu - silnik: | 150 s / 32 mm |
| Regulowany czas ruchu: | 90...150 s |
| Czas ruchu – funkcja bezpieczeństwa: | 35 s / 32 mm |
| Poziom mocy akustycznej – silnik: | 60 dB(A) |
| Poziom mocy akustycznej, funkcja bezpieczeństwa: | 60 dB(A) |
| Dopasowanie zakresu położeń: | ręcznie (automatycznie po pierwszym uruchomieniu) |
| Różne dopasowania zakresu położeń: | Brak działania Dopasowanie po włączeniu Dopasowanie po naciśnięciu przycisku przestawiania ręcznego |
| Sterowanie ręczne: | MAX (maximum position) = 100% MIN (minimum position) = 0% ZS (intermediate position, AC only) = 50% |
| Regulowane sterowanie ręczne: | MAX = (MIN + 33%)...100% ZS = MIN...MAX |
| Wskaźnik położenia: | Mechaniczny, skok 5...32 mm |
| Dane dotyczące bezpieczeństwa | |
| Klasa ochronności IEC/EN: | III, Napięcie bezpieczne - niskie (SELV) |
| Źródło zasilania UL: | Class 2 Supply |
| Kategoria ochronna obudowy IEC/EN: | IP54 |
| Stopień ochrony NEMA/UL: | NEMA 2 |
| Obudowa: | UL Enclosure Type 2 |
| Kompatybilność elektromagnetyczna: | Oznakowanie CE zgodnie z 2014/30/WE |
| Certyfikat IEC/EN: | IEC/EN 60730-1 oraz IEC/EN 60730-2-14 |
| UL Approval: | cULus wg UL60730-1A, UL 60730-2-14 oraz CAN/CSA E60730-1 Oznaczenie UL na siłowniku zależy od miejsca produkcji, urządzenie w każdym przypadku jest zgodne ze standardem UL |
| Rodzaj czynności: | Type 1.AA |
| Odporność na impulsy napięciowe - zasilanie / sterowanie: | 0.8 kV |
| Stopień zanieczyszczenia: | 3 |
| Wilgotność otoczenia: | Maks. 95% wilgotność wzgl., brak kondesacji |
| Temperatura otoczenia: | 0...50°C [32...122°F] |
| Temperatura przechowywania: | -40...80°C [-40...176°F] |
| Kategoria dokumentu: | bezobsługowy |
| Masa | |
| Masa: | 3.8 kg |
| Terminy techniczne | |
| Skróty: | POP = Power Off Position / pozycja bezpieczna CPO = Controlled Power Off / sterowana funkcja bezpieczeństwa PF = Power fail delay time / czas podtrzymywania zasilania |
Styk pomocniczy: 2x SPDT
Połączenie elektryczne: Kabel
Kategoria ochronna: IP54